A kutatásról

A 2018-ban induló adatgyűjtés egy teljesen új kutatási irány egyik első megvalósult kutatása volt. A pilot kutatásunk előtt tudomásunk szerint (a mai napig elérhető publikációk alapján) nem készült hasonló jellegű adatfelvétel, a mai napig is csak 1-2 kutatással találkozhatunk, ami ezt a megközelítést alkalmazza. Az innovatív megközelítés miatt számos kérdés esetében nem volt korábbi kutatói tapasztalat, ami miatt egy nagyon körültekintő kutatás tervezésre volt szükség. Ezért a projekt első félében a kutató csoport a projekt előkészítését végezte, ahol leteszteltük, hogy milyen adatok érhetőek el az adatdonációs megközelítéssel, mik azok az adatok amelyek elkérhetők, hogyan lehet megoldani az adatfelvétel technikai kivitelezését és hogyan lehet biztosítani a különféle etikai és adatvédelmi szabályok maximális betartását. 

A kutatás lebonyolításával egy professzionális piackutató céget bíztunk meg. A tervezett (és végül meg is valósult) minta nagyság 150 fő volt. A kutatásban egy gyenge életkori kvótát használtunk, annyit kötöttünk ki, hogy a minta legalább 40 százaléka 30 év feletti kell, hogy legyen. A minta nem valószínűségi minta, tehát nem reprezentálja a Facebook használókat. A terepmunka 2019 áprilisa és szeptembere között zajlott. Azoknak a résztvevőknek, akik beleegyeztek a vizsgálatban való részvételbe, elküldtük a projekt leírását, és kaptak egy meghívót a piackutató cég helyi irodájába. 

A Facebook-adataik megosztása mellett a résztvevőknek egy online kérdőívet is ki kellett tölteniük amíg az irodában tartózkodtak. A kérdőív nagyon változatos témákat fedett le, tartalmazott kérdéseket a politikáról, a médiahasználatról, az önreprezentációról, a mentális egészségről, a szabadidős tevékenységekről és a zenei preferenciákról is. A két adatforrás összekapcsolása érdekében ugyanazt az azonosító kódot használtuk az online kérdőívben és a Facebook-adatok tárolásakor. 

Az adatok teljes feldolgozása közel két évig tartott a nagyon komplex adatszerkezet miatt. A végső adatbázisokat bizonyos megkötésekkel elérhetővé tettük a KDK kutatási archívumban. A kutatás a következő linken érhető el: https://openarchive.tk.mta.hu/508/

 

A kutatás legfontosabb eredménye, az adatdonációs adatgyűjtés módszertani keretének a kidolgozása és tesztelése volt. Ez megágyaz a további hasonló jellegű kutatásoknak. A nemzetközi konferencia megjelenések, valamint a megjelenő nemzetközi publikációk jelentős láthatóságot biztosítottak a projektnek a tágabb tudományos közegben, a hazai megjelenések pedig hozzájárulnak a számítógépes társadalomtudomány (Computational Social Science) mélyebb integrálódásához a szakmában. Projektünk fontos küldetése, hogy a keletkezett újszerű adatokat minél szélesebb körben használják. Ennek a célnak a része volt az, hogy az ELTE TÁTK képzésében több kurzust is dedikáltunk a kutatás feldolgozásra, mind BA mind MA/MSC szinten. A kurzusokon a hallgatók megismerkedtek az adatgyűjtéssel, az adatfeldolgozás lehetséges módjaival és 2-3 fős csoportokban egy saját témát is feldolgoztak.  A kutatás alapján több nagyon érdekes elemzés készült, ezek egy részét elérhetővé tettük a honlapon is. A kurzusok mellett az anonimizált adatokat elérhetővé tettük szakdolgozóknak is. A projekt zárásáig 3 Msc és egy BA szakdolgozat készült el az adatdonációs adatbázisokra épülve.

A pályázat hivatalosan 2022 február 28-án zárult le. A pályázati zárás azonban nem jelenti az adatdonációs projekt befejezését. A vezető kutató (Kmetty Zoltán), sikeresen pályázott az ELKH kiemelt kutatás pályázatára, aminek keretében 60 millió forintot nyert el egy nagyobb léptékű adatdonációs projektre. Az új projektben 1000 fős reprezentatív mintán fog megvalósulni az adatgyűjtés és a Facebook mellett más platformokat is meg fog célozni (Instagram, Google, Twitter). Az új kutatás 2021 decemberében indult és szervesen épül az itt bemutatott OTKA kutatás eredményeire. Ezek a kutatások fontos sarokkövei annak a célkitűzésüknek, hogy Budapest az egyik központja legyen az újszerű digitális adatok kutatásának.